Látkové vence

tvorba domacich majstrov

Látka je, podobne ako papier, jedným z najobľúbenejších materiálov každého kreatívneho človeka. Existuje nekonečné množstvo farieb, vzorov a štruktúr, medzi ktorými si môžeme vyberať a tiež mnoho vecí, ktoré z nej môžeme ušiť. Veniec z látky pôsobí veľmi príjemne a domácky, takže každej domácnosti pridá zopár bodov navyše na stupnici útulnosti. Inšpirujte sa návodom šikovných rúk Kasie na pletené látkové vence a vyrobte si ho sami – vlastnými rukami!

Budete potrebovať:

  • látku (ideálne nie veľmi elastickú), na veniec minimálne 30 x 100 cm, na kvietky postačia menšie kúsky látok,
  • duté vlákno alebo vatu,
  • ihlu a niť,
  • nožnice,
  • pravítko alebo meter,
  • ceruzu,
  • dlhý tenký predmet, napríklad ihlicu,
  • dekoratívna stuha na zavesenie (môžeme vynechať)

Návod ako postupovať

1. Látku prevrátime na opačnú stranu a načrtneme tri obdĺžniky veľkosti 10 x 100 cm (pri tejto veľkosti bude mať samotný venček priemer 35 cm) a vystrihneme ich.

2. Obdĺžniky látky prehneme pozdĺžne na polovicu a z vnútornej strany ich zošijeme – najskôr z dvoch strán. Vznikne nám dlhé „vrecko“, ktoré prevrátime a vyplníme dutým vláknom alebo vatou. Pomocou ihlice výplň zatláčame dovnútra. Potom koniec zašijeme. Tento postup opakujeme trikrát.

3. Keď máme všetky valčeky z látky hotové, zošijeme ich na jednom konci. Potom z nich upletieme vrkoč, stočíme ich do venčeka a prišijeme jeho dva konce.

4. Miesto zošitia prekryjeme kvetinovou aplikáciou. Na jeden kvietok budeme potrebovať 6 kruhov látky s priemerom 10 – 12 cm.

5. Najskôr si vyrobíme 5 lupeňov. Látkový kruh preložíme na polovicu tak, aby vrchná strana látky ostala viditeľná a jednoduchým stehom prešijeme celý oblúčik. Potom niť zatiahneme, látka sa nazberká a nám ostane v ruke prvý lupienok. Urobíme uzlík, ale niť neodstrihneme – navlečieme na ňu ďalší polkruh. Postup opakujeme kým nevytvoríme 5 spojených lupeňov.

6. Kvet dokončíme vyrobením jeho stredu. Kruh látky položíme na stôl tak, aby vnútorná strana látky smerovala hore a prešijeme ho po obvode jednoduchým (predným) stehom. Potom niť zatiahneme a snažíme sa formovať z látky guličku, ktorú vyplníme dutým vláknom alebo vatou a niť úplne zatiahneme – tým guličku zatvoríme. Prešijeme ju niekoľkokrát, aby sa neotvárala a potom ju prišijeme ku kvetinovým lupeňom.

7. Ďalší ozdobný kvet na veniec vyrobíme takto.

8. Kvety prišijeme k venčeku. Cez jeho vrchnú časť prevlečieme dekoratívnu stuhu a zavesíme ho.

Inšpirácie:

Zdroj / Pletené látkové vence: kreatywnezycie | koláže: kreativita

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *