MINIMALISTICKÉ OBALY

tvorba domacich majstrov

Nastal čas, urobiť si poriadok v kabelke a peňaženke.

Moja druhá a zároveň posledná rodičovská dovolenka s koncom februára skončila, vraciam sa do pracovného kolobehu. Od začiatku roka už schraňujem účtovné doklady. Ako vyzerá vaša kabelka a peňaženka kvôli papierovej vojne ako tá moja, máte problém. Kamarátka medzi rečou utrúsila, prečo si na to všetko neušijem “nejakú kapsičku, však zrovna Ty by si s tým nemala mať problém.” Rozmýšľam nad materiálom. Potrebujem taký, aby sa moc nekrčil a postup aby bol len tak zložitý, že ho zvládnu aj tie menej zručnejšie.

Mám to. Žiadne všívanie zipsov, žiadne zložité strihy. Ako materiál na zložky (kapsičky, taštičky, obaly či ako chcete) som nakoniec zvolila tzv. Podkladový koberec, ktorý kúpite v predaji kobercov. Je to materiál podobný filcu (plsť). Nie je síce tak ušľachtilý, ale ja ho mám doma zhodou okolností v zásobe a zháňanie šedého filcu som po niekoľkých pokusoch vzdala.

Koberec má z jednej strany čiarkovanou štruktúru, z druhej – rubovej – skôr mramorovú. Tú som využila. Jednoducho narežte kobercovým nožom na požadovanú veľkosť. Doporučujem vám nepoužívať nožnice. Kostrbatým strihaním môžete pokaziť celý dojem. Po stranách zošite a na zatváranie sa ponúka možností hneď niekoľko.

Ja chcela kapsičky troch veľkostí. Jednak na papiere formátu A4, takže som strihala z koberca veľkosť 35 x 62 cm. Skladala som ju potom na 25 centimetrovú hĺbku vrecká a zvyšok na zatváranie. Zatvárací mechanizmus som vyriešila všitím hrubých klobúkových gúm. Na oboch jej koncoch som urobila hrče, aby sa časom nevyvliekla švom von.

Na druhú kapsu som strihala obdĺžnik s rozmermi 30 x 50 cm, hĺbka kapsy je 20 cm. Zatváranie je na biele cvočky, ktoré som použila už v predošlých projektoch o DIY hojdačke pre deti alebo plážovej taške.

Na tretej a zároveň najmenšej kapsičke (22 x 39 cm) som vyriešila zapínanie použitím tzv. Priechodiek, ktoré sa naklepávajú kladivkom rovnako ako cvočky a opäť klobúkové gumičky. Na oboch koncoch gumičiek som urobila suk a zasunula ju zvnútra von priechodkou. Vrecko sa tak zaisťuje pretiahnutím cez celú jej šírku.

Jediné šitie, ktoré je na kapsičky potrebné, je to na zošitie bokov. Ak nemáte k dispozícii šijací stroj, sú v železiarstve k zohnaniu kliešte, ktorými procvaknete (ako starý sprievodcovia) do akéhokoľvek materiálu dierky rôznych priemerov. Tie urobíte po stranách v línii kopírujúci zošívané okraj. Potom dierky ručne prešijete tučnejšia niťou.

No a pretože som chcela svoje taštičky ešte nejako odlíšiť od všetkých ostatných v okolí a trochu oživiť, okrúhlym železným razníkom som do materiálu vyťukala dierky, ktoré čiastočne nechajú nakuknúť dovnútra a zároveň rozbijú veľkú nudnú plochu. Ak nemáte razníček, použijete spomínané kliešte, pretože tie majú nastaviteľnú veľkosť dierky.

Som z nich zase nadšená a v mojom novom profesijnom živote budú teraz rohodně nepostrádateľnou súčasťou mojej kabelky. Ďalšie obal som si už ušila aj na notebook a je praktický.

Čo vy na ne? Páči sa vám moje minimalistickej alebo si potrpíte skôr na “vyšperkovanejšie”?

Zdroj:https://tamarki.cz/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *